راهنمای مقایسه و انتخاب بهترین شیر ظرفشویی (آشپزخانه)

راهنمای مقایسه و انتخاب بهترین شیر ظرفشویی (آشپزخانه)

ویژگی های بهترین شیر ظرفشویی چیست؟ چطور می توان از میان انواع شیر ظرفشویی، مناسب ترین شیر را انتخاب کرد؟ ممکن است با وجود انواع شیر آشپزخانه فنری، دوکاره و شاوری، انتخاب بهترین شیر آشپزخانه کمی پیچیده به نظر برسد. این راهنمای خرید شیر ظرفشویی، با بررسی نکات مهم در زمان انتخاب شیر سینک آشپزخانه و معرفی هر یک از انواع شیرآلات ظرفشویی، احتمال انتخاب نامناسب را کاهش می دهد.
1399/3/25
0 نظر


ویژگی های بهترین شیر ظرفشویی چیست؟ چطور می توان از میان انواع شیر ظرفشویی، مناسب ترین شیر را انتخاب کرد؟ ممکن است با وجود انواع شیر آشپزخانه فنری، دوکاره و شاوری، انتخاب بهترین شیر آشپزخانه کمی پیچیده به نظر برسد. این راهنمای خرید شیر ظرفشویی، با بررسی نکات مهم در زمان انتخاب شیر سینک آشپزخانه و معرفی هر یک از انواع شیرآلات ظرفشویی، احتمال انتخاب نامناسب را کاهش می دهد.

انواع شیر ظرفشویی
پیش از خرید شیر ظرفشویی، باید کاربرد و ویژگی مورد نظر خود را مشخص نمایید. آیا به دنبال خرید شیر اهرمی هستید و یا کلاسیک؟ ارتفاع شیر برای شما اهمیت بیشتری دارد و یا دامنه دسترسی آن؟ آیا دسترسی به آب تصفیه برای شما اولویت دارد؟ به طور کلی، شیرآلات شاوری در مقایسه با مدل های فنری دامنه حرکت بیشتری دارند و شیرهای ظرفشویی دوکاره، علاوه بر خروجی اصلی آب لوله کشی، دارای خروجی آب تصفیه هستند. در کنار انواع شیر ظرفشویی اهرمی و کلاسیک، مدل های چشمی و توکار نیز به بازار آمده اند. جهت خرید بهترین شیر ظرفشویی باید اولویت های خود را با ویژگی های انواع شیرهای ظرفشویی مطابقت دهید.

انواع شیر ظرفشویی اهرمی یا کلاسیک
معمولاً اولین مرحله در هنگام خرید شیرآلات، تصمیم گیری در مورد کلاسیک و یا اهرمی بودن آنها است. همانطور که به تفصیل در مقاله شیرآلات اهرمی بررسی شده است، در حال حاضر مناسب ترین و بهترین شیرآلات از نوع اهرمی است. اگرچه می توانید برای شیر آشپزخانه، شیرآلات کلاسیک را نیز در نظر داشته باشید؛ اما فراموش نکنید شیرآلات بهداشتی اهرمی با کارتریج سرامیکی دوام بیشتری دارند. همچنین امکان چکه کردن آب در طولانی مدت نیز کمتر است و در صورت بروز این مشکل، تعمیر چکه شیر آب با تعویض کارتریج آن به راحتی امکانپذیر خواهد بود. علاوه بر این، تنوع رنگی شیر آشپزخانه اهرمی نیز بیشتر است. کاربرانی که به دنبال خرید شیر ظرفشویی ارزان قیمت اهرمی هستند نیز می توانند رنگ های مختلف آنرا با یکدیگر مقایسه و مدل مورد نظر خود را انتخاب نمایند. در هنگام تصمیم گیری در مورد اهرمی و یا کلاسیکِ دو پایه بودن شیر آشپزخانه، حتما به تعداد سوراخ های سینک آشپزخانه خود نیز دقت نمایید.


ابعاد بهترین شیر ظرفشویی
دامنه حرکتی، ارتفاع شیر ظرفشویی و محدوده ای از سینک که پوشش می دهد، عوامل دیگری تعیین کننده در خرید بهترین شیر ظرفشویی هستند. اگر قفسه ظروف شما بالای سینک قرار دارد، یک شیر آشپزخانه با ارتفاع زیاد انتخاب مناسبی نخواهد بود. از طرفی شیر آشپزخانه با علم کوتاه نمی تواند تمام بخش های سینک ظرفشویی دوکاسه را پوشش دهد. در ادامه انواع شیرآلات سینک بررسی می شوند.

انواع شیر ظرفشویی شلنگدار یا شاوری (pull-out sink mixer tap)
در حال حاضر انواع شیرآلات شاوری در بازار وجود دارد که با در نظر گرفتن کارکرد مورد نظر می توان برای خرید شیر ظرفشویی شاوری (شلنگدار) مناسب اقدام کرد. مکانیزم این نوع شیر آشپزخانه امکان بیرون کشیدن بخش آبریز شیر (محل خروج آب) را به واسطه شلنگی نسبتاً بلند فراهم کرده است. در انتهای دیگر شلنگ شاوری، وزنه هایی تعبیه شده است که با وارد کردن کشش اندکی باعث سهولت قرار گرفتن شلنگ در جای خودش می شود. شیر آشپزخانه شلنگدار برای شستشوی قابلمه ها، ظروف بزرگ و اطراف سینک بسیار مناسب است. تنها موردی که ممکن است کمی دردسر ساز باشد، نصب شیر ظرفشویی شلنگدار است که در صورت بروز مشکل با کمک گرفتن از متخصصین نصب، این موارد نیز قابل حل است.


شیر ظرفشویی شاوری
انواع شیر ظرفشویی فنری (pull-down spring sink mixer tap)
شیر ظرفشویی فنری نیز مانند شیر ظرفشویی شاوری از نوع شلنگدار است با این تفاوت که دامنه حرکتی آن کمی کمتر از شیرآلات شاوری است و عَلَم آن حالتی ارتجاعی و فنری دارد. برای حرکت دادن عَلَم فنری باید قسمت آبریز آن را کمی به سمت پایین کشید تا از گیره خود آزاد شود. ارتفاع شیر آشپزخانه فنری معمولاً بیشتر از انواع شیر ظرفشویی است و برای آشپزخانه هایی با فضای زیاد مناسب است. هر دو نوع شیر ظرفشویی فنری و شلنگدار معمولاً دارای حالت اسپری کننده نیز هستند که سهولت بیشتری را برای شستشو و نظافت سینک فراهم می آورند.

شیر آشپزخانه فنری
انواع شیر ظرفشویی دوکاره (شیر ظرفشویی دو منظوره)
شیر ظرفشویی دوکاره، خصوصاً در مناطقی که نیاز به شیر آب تصفیه دارند، یکی از بهترین انواع شیر آشپزخانه است. شیرآلات دو منظوره دارای دو خروجی آب است. خروجی اول مربوط به آب لوله کشی است که برای مصارف شستشو بکار می رود و خروجی دوم مربوط به آب تصفیه و مناسب آشامیدن است. پیش از آنکه آب لوله کشی از خروجی آب تصفیه شیر خارج شود به دستگاه تصفیه آب هدایت می شود و از آنجا بصورت تصفیه شده در اختیار کاربر قرار می گیرد.
شیر ظرفشویی دوکاره
انواع شیر ظرفشویی چشمی یا لمسی
باز و بسته کردن شیرآلات ظرفشویی اهرمی معمول از طریق دستگیره پیچی و یا دسته اهرمی انجام می شود. در هر دو این حالت نیاز به تماس سطح دست با دسته شیر و وارد کردن فشار کافی است. در صورتی که دست کاربر کف آلود و یا آغشته به مواد غذایی باشد، شیرآلات آشپزخانه به سرعت دچار آلودگی می شوند. تکنولوژی جدید شیر لمسی برای حل این مشکل پدید آمده است. افراد می توانند با یک لمس کوتاه تنه شیر جریان آب را برقرار و قطع نمایند. همچنین در شیرآلات چشمی نیز بدون نیاز به لمس شیر و تنها با قرار گرفتن دست در مسیر سنسور شیر سینک ظرفشویی، جریان آب کنترل می شود.


انواع شیر ظرفشویی توکار دیواری
در صورتی که پشت شیر سینک ظرفشویی پنجره وجود ندارد و یا لوله های خروجی آب در دیوار تعبیه شده اند خرید انواع شیر ظرفشویی توکار، بهترین انتخاب است. این نوع شیرآلات علاوه بر مدرن سازی آشپزخانه، فضای کمتری را در نیز اشغال می کند و اطراف سینک را خلوت تر نشان می دهد. با اینکه ممکن است دردسر نگهداری از سیستم توکار و تعمیرات احتمالی این نوع شیر بیشتر باشد اما برای بسیاری از کاربران، مدل های توکار جذابیت بسیار بالایی دارد.
با مطالعه این راهنمای خرید شیر آشپزخانهو مشخص کردن گام به گام ویژگی های انواع شیر سینک آشپزخانه، می توان علاوه بر قیمت شیرآلات، موارد مهم دیگر را نیز در نظر گرفت. انواع شیرآلات ظرفشویی در مدل های دوکاره، فنری و شلنگدار موجود هستند. کافی است کاربرد مورد نظر خود را مشخص کنید و با مقایسه انواع شیر ظرفشویی و بهترین شیرآلات ایرانی، مناسب ترین و بهترین شیرآلات ظرفشویی را انتخاب کنید.
در صورتی که سوالی در زمینه ویژگی های کلی شیرآلات با کیفیت و استاندارد دارید، می توانید از ما مشاوره بگیرید

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر