دیگ بخار دست دوم

دیگ بخار دست دوم

دیگ بخار دست دوم | نکات مهم خرید و فروش دیگ بخار بویلر صنعتی دست دوم یا کارکرده استوک
1399/3/25
0 نظر

دیگ بخار دست دوم | نکات مهم خرید و فروش دیگ بخار بویلر صنعتی دست دوم یا کارکرده استوک

عوامل موثر در خرید دیگ بخار دست دوم
اولین اقدامی که برای خرید دیگ بخار کارکرده یا استوک باید انجام دهید چک کردن پلاک روی آن است. این پلاک از قسمت های مختلفی از قبیل: ظرفیت (Capacity) شماره سریال (Serial no) تاریخ ساخت (Manuf. Date) حداکثر فشار کاری (Working press) برحسب بار (bar) فشار تست هیدرواستاتیک (Test press) برحسب بار (bar) شماره گواهینامه (Certificet no) و از همه این موارد مهم تر نشان استاندارد سازمان ملی استاندارد می باشد. اگر برای خرید دیگ بخار دست دوم اقدام کردید اولین سوال شما از فروشند بویلر صنعتی باید نشان استاندارد باشد. این نشان تضمینی بر کیفیت دیگ بخار است. وجود نشان استاندارد یعنی بویلر کارکرده فروشنده دارای قطعات و تجهیزات مناسب بوده و اجزای آن دارای کیفیت بالای می باشد.
*خرید انواع دیگ بخار دست دوم از دیوار و شیپور*
بدلیل اینکه برای اخذ نشان استاندارد دیگ بخار دست دوم باید تجهیزات دیگ بخار بویلر صنعتی از کیفیت بالای برخودار باشد تا به همان نسبت بویلر صنعتی دارای کیفیت بالای باشد. از طرفی نوع فولاد بکار رفته و جوشکاری مخزن های بویلر استاندارد با غیر استاندارد متفاوت می باشد. نبود استاندارد و پایین بودن کیفیت تجهیزات، کیفیت کم فولاد بکار رفته و لوله های بکار رفته و جوشکاری نامناسب میتواند باعث انفجار دیگ بخار شود. که این موضوع میتواند تمامی هزینه های شما برای راه اندازی صنعت مورد نظر را از بین ببرد.
پس نتیجه می گیریم قیمت پایین دیگ بخار دست دوم برای خرید آن ملاک نیست. و باید بویلر صنعتی استوک را با نشان استاندارد خریداری کنید هرچند که قیمت آن بسیار متفاوت تر از بویلر بدون استاندارد باشد. از دیگر عوامل موثر در خرید دیگ بخار کارکرده ظاهر بویلر، نوع کوره، نوع و ظرفیت دیگ بخار، تجهیزات شرکت تولید کننده، خدمات پس از فروش، تضمین خرید دیگ بخار دست دوم ، بیمه نامه میتوان اشاره نمود که در ادامه آن را بررسی می کنیم.
تاثیر ظاهر و نوع کوره بکار رفته در کیفیت دیگ بخار دست دوم
برای خرید هر چیز ابتدا ظاهر آن مهم می باشد، دیگ بخار دست دوم نیز از این قاعده مستثنا نیست. اما تفاوت های نیز دارد. برای خرید بویلر صنعتی کارکرده باید دقت داشته باشد که روی لوله ها اثری از رسوب و خوردگی وجود نداشته باشد. خوردگی و رسوب روی لوله و بدنه های بویلر صنعتی یکی از اصلی ترین عوامل انفجار آن می باشد. پس باید علاوه بر توجه به نشان استاندارد ظاهر دیگ بخار دست دوم را چک کنید. که دارای خوردگی و رسوب گرفتی نباشد. همچنین لوله های بکار رفته در آن نباید تو رفتگی یا بیرون زدگی داشته باشد. این دو عامل نشان از کیفیت بد لوله های بکار رفته و یا اشکال در بویلر می باشد. باید مخزن و استحکام پوسته را نیز بررسی کنید. اگر دیگ بخار دست دوم دارای استحکام کافی در برابر فشارهای بالا نباشد ممکن است اختلال بوجود آید.

نوع کوره بکار رفته در دیگ های بخار دو نوع است کوره آجری که از آجرهای مخصوص و نسوز برای ساخت دیگ بخار استفاده می شود. این نوع بویلر ها بدلیل وزن بالا، راندمان پایین، کیفیت بخاردهی نامناسب کمتر در بویلر صنعتی استفاده می شود. اما باید در هنگام خرید دیگ بخار دست دوم به آن توجه داشته باشید. دومین کوره بکار رفته در دیگ های بخار کوره آبی آلمان است. این نوع کوره های برگرفته از بویلر های صنعتی آلمانی است. که دارای وزن کمتر، راندمان بالاتر، و کیفیت بخار دهی بیشتر می باشد. از طرفی مصرف سوخت در این نوع کوره کمتر است. اگر قصد خرید دیگ بخار دست دوم را دارید بهتر است از بویلر های کوره آبی خریداری کنید. که هزینه های سوخت نیز کاهش یابد.
نوع و ظرفیت دیگ بخار استوک
ظرفیت و نوع بویلر صنعتی بستگی به شغل و صنعت دارد. بدین صورت که در صنعتی نیاز به بخار با فشار کم است در این صورت می توان از دیگ بخار دست دوم طرفیت پایین و نوع چدنی استفاده نمود. انواع دیگ بخار برحسب متریال ساخت به دو دسته تقسیم می شوند. دیگ بخار چدنی و دیگ بخار فولادی و دیگ بخار روغن داغ دیگ بخار آب گرم از دیگ های چدنی بیشتر در صنایعی که نیاز به بخار کمتری است استفاده می شود. و از دیگ های بخار فولادی در صنایعی که نیاز به فشار بخار بالا تر و بخاردهی بیشتر است استفاده می شود. برای خرید دیگ بخار دست دوم باید طبق نیاز خود آن را خریداری کنید. اگر نیاز به بخاردهی کم دارید باید از دیگ بخار چدنی و یا بویلر صنعتی برقی استفاده کنید.
اگر نیاز به فشار بالا بخار و بخاردهی بیشتر دارید از دیگ های فولادی استفاده کنید. ظرفیت دیگ های بخار نیز طبق صنعت مورد نظر تعیین می گردد اگر نیاز به ظرفیت بالا ندارید از خرید دیگ بخار دست دوم با ظرفیت بالا خوداری کنید و طبق نیاز صنعت خود ظرفیت را تعیین کنید. بدلیل اینکه اگر از دیگ بخار با ظرفیت بالا مانند دیگ بخار دست دوم 5 تنی استفاده کنید و نیاز شما با دیگ بخار دو تن رفع شود باید هزینه های سوخت، راه اندازی، تعمیر و نگهداری دیگ 5 تنی را بپردازید در صورتی که شما با دیگ بخار 2 تن نیز میتوانید صنعت خود را پیش ببرید.
قیمت دیگ 5 تنی کار کرستوکده ا
بهتر است در انتخاب ظرفیت دیگ بخار دست دوم نیز دقت داشته باشید. دیگر نوع دیگ بخار کارکرده یا استوک بویلر صنعتی واتر تیوب و بویلر صنعتی فایرتیوب می باشد. پاس حرارتی نیز مانند نوع و ظرفیت باید طبق صنعتی که دیگ بخار میخواهد در آن فعالیت کند انتخاب شود.
سالم بودن تجهیزات بکار رفته در دیگ بخار کارکرده
همانطور که در مطالب فوق گفته شد استاندارد از الزمات خرید دیگ بخار دست دوم می باشد. و تضمین کننده کیفیت بالای تجهیزات بکار رفته در ان است. اما ممکن است در طی زمان کیفیت تجهیزات افت کرده باشد و همان کیفیت اولیه را ارائه ندهد بهمین دلیل باید تجهیزات نصب شده روی بویلر از قبیل مشعل، پمپ، تابلو برق، کنترل کننده فشار، آب نما، لول کنترل، درجه فشار، پرشرسوئیچ، شیر اطمینان و… را که در مقاله اجزای دیگ بخار بویلر صنعتی بطور کامل در مورد آن توضیح داد شده است را چک کنید. باید دقت داشته باشید باتوجه به ظرفیت دیگ بخار دست دوم تعداد تجهیزات و نوع ان متفاوت می باشد. بطور مثال پرشرسوئیچ نباید کمتر از دو عدد در تمامی ظرفیت های بویلر صنعتی استوک یا کارکرده باشد. همچنین باید تمامی لوازم و قطعات بویلر را چک کنید. تا از سالم بودن ان مطالع شوید.
شرکت سازنده یا برند دیگ بخار دست دوم چه تاثیری رو آن دارد؟
تولید کنندگان بسیاری در ایران وجود دارند که دارای استاندارد نیستند. پس باید در خرید دیگ بخار دست دوم به شرکت سازده دقت کنید. که این شرکت در وهله اول دارای استاندارد باشد سپس باید از خدمات پس از فروش آن مطلع شوید که آیا دستگاه های کارکرده خود را تضمین می کند و شامل خدمات پس از فروش است؟ آیا شرکت تولید کننده بویلر بیمه نامه ای برای دستگاه های خود در نظر گرفته است؟ این ها سوالاتی است که باید در هنگام خرید دیگ بخار دست دوم از فروشند بپرسید. تا بتوانید با سازنده دیگ بخار بویلر صنعتی ارتباط داشته باشید و از خدمات و مزایای شرکت تولید کننده بهرمنده شوید هرچند که دستگاهی خریداری شده کارکرده باشد.
بسیار از شرکت های که به دیگ های بخار خود اطمینان دارند پس از خرید مجدد نیز خدمات پس از فروش و نصب راه اندازی دیگ بخار را برعهد می گیرند. که این نشان از اعتماد بالای شرکت به ددستگاه های تولید خود است. برای اطلاه از شرکت های سازنده بویلر در ایران و خارج از ایران میتوانید مقاله تولید کننده دیگ بخار را مطالعه کنید و از تولیدکنندگان فعال در این زمینه اطلاعاتی کسب کنید.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر